Markétky webík

Vychovávat dítě znamená vychovávat sebe. (anglické přísloví)
 

Leden 2009 - 15 měsíců

Měsíc pokroků a zlomů...
Tak vás všechny vítám v novém roce 2009 s přáním jen toho nej!
My první letošní den strávili tak jako loni u prababičky na obědě, ale dlouho jsme se nezdrželi, protože jsem neměla svůj den. Nic se mi nelíbilo, celou návštěvu jsem prořvala a tak jsme se radši šli projít, abych na chvíli usla. Tímto dnem také sílí má závislost na mamince, nepustím jí od sebe ani na krok a pokračuje to zatím po celý leden.

Tento měsíc nastal obrovský pokrok v mém slovníčku - slov už je přes třicet (i když neříkám, že mi všichni rozumí, v případě že ne, používám univerzální jazyk - řev). Také přidávám některému slovu další významy (rrrrr je auto, kočárek neboautobus) a naopak jednu věc pojmenuji několika slovy (papat, ham, ňamňam). Koncem měsíce se specializuji na slova obsahují p (případně si jiné slovo upravím do podoby s p :D).
Slova, která nyní umím:
lidé v okolí - máma, táta, teta, bába, děda, když prdím jazykem o ret, říkám tím strejda :D. Jsou i první pokusy o mé jméno - tedy zjednodušenně Mája.
chci jíst - ňam ňam, ham, papat
plná plenka - e-e, číž
zvířátka - ha-ha (pes), máu (kočka), sss (had), uáááá (lev), pipi (ptáček)
jakýkoliv dopravní prostředek (auto, motorka, letadlo, kočárek, odrážedlo, kolo) - rrrrrrr, jen mašinka je šššš.
jiné - dět (dítě, děti), (ahoj, haló, telefon), nána (panenka), bůbbbůbbů (dudlík), pápá (při mávání), bebí (odřeninka - ty se množí), tytyty, tak, hop, bác, ffffff (horký, pálí).
slova s p :-) - p-py, p-pa (boty, boty), p-pe (čepice), p-pí (pupík), p-pek (šroubek) - ale hlavně že si rozumíme :-).
Skoro každý den se naučím nové slovo a tak mi opět maminka začla číst před spaním pohádky, které jsme poslední dobou flákaly. Nejradši máme Pohádky z mechu a kapradí.

I v pohybu se neustále zdokonaluji, venku chodíme častěji bez kočárku a dojdu skoro až do Intersparu. Mou silnou stránkou je také lezení do výšek - z vany přelezu v mžiku do umyvadla, vylezu už i na křeslo u počítače nebo jídelní stůl.
Stává se ze mě postrach dětí a zvířat - jak se mi totiž někdo nelíbí, tak mu hned nabančím.
Dorazil k nám dodatečně ještě na skok Ježíšek a přinesl mi uklízecí vozíček, takže mamince pomáhám s úklidem. Když mi dá do mého kbelíčku i trochu vody, tak jsem v sedmém nebi a šůruju jako o život.
Mezi moje další dovednosti patří smrkání, jezení vidličkou (to mě naučil tatínek), zvládám už celkem dobře i pití ze skleničky. S nočníčkem je to pořád stejné, ale už vím, co je e-e a hlásím občas dopředu, že se něco chystá :-). Ale jedině do plenky nebo na zem.
V lednu jsem také byla na očkování proti spalničkám, zarděnkám a příúšnicím (Trivivac). Zvládla jsem to jen s jedním zabrečení, když jsem koukala, co mi to zajíždí pod kůži, ale jinak jsem byla jako vždy na paní doktorku i sestřičku vysmátá. Po týdnu se měla objevit reakce, měla jsem dopoledne trochu zvýšenou teplotu a 10. den dopoledne znovu, k tomu jsem se pár hodin vůbec neudržela na nožičkách, ale jinak jsem to zmákla na jedničku.
Koncem ledna tatínek začal s malou úpravou bytu - prohodil můj malý pokojíček s ložnicí, položil mi tam plovoucí podlahu a krásně vymaloval. Moc se mi tam líbí, naši si libují, že v obývacím pokoji nezakopávají o hračky a já ve svém novém pokoji i lépe usínám - od té doby chodím bez debat v osm do postýlky, maminka mi přečte pohádku a já si pak i přes hodinu hraji v postýlce, dokud neusnu. V noci se stále několikrát budím, aby si řekla o mlíčko. Ráno vstávám kolem 7:45, někdy se po půlnoci stěhuji k našim. Zatímco táta pracoval na mém království, přestěhovaly jsme se s maminkou na 3 dny k babičce do Jiřetína.

Fotky:27.01.2009 23:48:19 |
Autor: maminka
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se